UYGULAMALAR

BOTULİNUM TOKSİN

Botulinum toksini, yaygın bilinen adıyla Botoks, mimik çizgilerinin giderilmesinde ve aşırı terleme tedavisinde kullanılır. Mimik çizgilerinin tedavisinde en çok kaş arası, alın ve göz kenarı (kaz ayağı) çizgilerinde etkilidir. Bunun dışında burunda, ağız çevresinde ve boyunda da uygulanır. Botulinum toksin uygulaması sonrasında, etki 3. günden sonra başlar 7-10 gün içinde belirginleşir. İlk uygulama sonrası etkinlik 3-4 ay kadar sürer, yineleyen uygulamalar ile bu süre 6 aya kadar uzar. Terlemeyi azaltmak amacıyla,koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanına uygulanır. Etkisi 6-8 ay kadar devam eder.

CİLT BAKIMI

Cildin sağlıklı görünmesi için doğru bir şekilde temizlenmesi ve nemlendirilmesi gereklidir. Güneş ışınları, hava kirliliği, sigara, stres, kötü beslenme ve yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanılması cildi olumsuz yönde etkiler, sağlıksız ve solgun bir görünüme neden olur, ciltte leke ve sivilceler meydana gelir. Bu olumsuz etkilerden korunmak için, özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde olmak üzere, ayda bir kez cilt bakımı yaptırılması tavsiye edilir. Temizleme işlemi, buhar ve ozon uygulaması, komedon temizliği, cilt tipine uygun maske, yüksek frekans, lifting, vakum, yüz masajı ve nemlendirme işlemleri ile cilt temizlenir, dolaşım hızlanır, tonüs artar, daha canlı bir görünüm kazanır.

DOLGU

Kozmetik amaçlı dolgu uygulaması, daha çok hacim kayıplarını gidermek amacıyla yapılır. Yüzde en çok yanaklara dolgunluk vermek amacıyla uygulanır. Bunun dışında dudakları kalınlaştırmak, derin çizgileri gidermek, göz çevresini canlandırmak amacıyla da yapılır. Hiyalüronik asit günümüzde en güvenli dolgu maddesidir. Bu madde ağırlığının yaklaşık 100 katı kadar su çekerek dolgunluk sağlamaktadır. Hiyalüronik asit ile dolgunun etkinliği 12-18 ay kadar devam etmektedir.

KİMYASAL PEELİNG

Yüzdeki lekeler, ince kırışıklıklar, akne ve izlerini tedavi etmek amacıyla uygulanır. Peeling derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin olarak sınıflandırılır. Yüzeysel peelingte derinin üst tabakası (epidermis) etkilenir, bu amaçla en çok alfa hidroksi asitler (glikolik asit) kullanılır. Orta peelingte derinin üst ve orta tabakaları etkilenir, bu amaçla triklorasetik asit (TCA) kullanılır. Derinin alt tabakalarının etkilendiği peelingte ise fenol uygulanır. Günlük pratikte daha çok yüzeysel peeling uygulanır. 2-4 hafta aralıklarla yapılan seanslarda giderek artan konsantrasyonlarda ve sürede glikolik asit uygulanılır. İşlem sonrasında gelişen kızarıklık kısa sürede kaybolur. Kişinin günlük yaşantısını engellemez. Kimyasal peeling uygulaması yapılan kişilerin, seanslara devam ettikleri sürece güneşten çok iyi korunmaları gerekmektedir.

LAZER EPİLASYON

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en etkili yolu lazer epilasyondur. En etkili sonuçlar siyah renkli ve kalın tüylerde elde edilir. Sarı yada beyaz renkteki tüylerde ise lazer epilasyon etkisiz kalmaktadır. Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler Alexandrite, Diod ve Nd-YAG olarak adlandırılan lazerlerdir. Lazer epilasyonun başarılı olması için deri rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına göre doğru dozda uygulaması yapılması gerekir. Yüz bölgesinde 4 haftada bir, vücudun diğer bölgelerinde 8 haftada bir seanslar tekrarlanır. Seans sayısı kişiden kişiye, hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir. Lazer epilasyon öncesinde, 3-4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör gibi kılları köklerinden çeken işlemler uygulanmamalıdır. Epilasyon sonrasında hafif kızarıklık, ödem veya kabuklanmalar olabilir. Kabuklar kaldırılmamalı, nemlendiriciler veya yara-yanık iyileştirici kremler sürülebilir. İşlemden sonra 24 saat içinde işlem yapılan bölgeye sıcak su değdirilmemeli, kese yapılmamalıdır. Ağrı şişme olursa, buz uygulanabilir.

LAZERLE DAMAR TEDAVİSİ

Kılcal damar genişlemeleri ve doğumsal damar bozuklukları lazer ile tedavi edilebilir. Bu amaçla en çok Nd-YAG ve PDL kullanılır. Seanslar 4-6 haftada bir tekrarlanır. Uygulama sonrası 7-10 gün süren morarma olabilir.

MEZOTERAPİ

Mezoterapi saç dökülmelerinde, cilt gençleştirmede ve selülit tedavisinde uygulanır. Deri altına çeşitli vitamin, mineral ve ilaçlar çok ince uçlu iğneler ile enjekte edilir. Seanslar 1-2 hafta arayla yapılır. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama 6-8 seans gerekir.

UYGULAMALAR

 Cilt bakımı
 Kimyasal peeling
 PRP
 Mezoterapi
 Botulinum toksin
 Dolgu
 Bölgesel incelme ve selülit
 Lazer uygulamaları

• Lazer epilasyon
• Lazerle kılcal damar tedavisi
• Lazerle tırnak mantarı tedavisi
• Lazerle cilt gençleştirme
• Lazerle iz ve leke tedavisi


Manisa Celal Bayar Üniversitesi © 2018 | Güvenlik ve Gizlilik